Adaptacja
Wiemy, że pierwsze rozstania z dzieckiem są trudne zarówno dla maluchów, jak i samych rodziców. Zdajemy sobie sprawę, że na pewno martwią się Państwo, jak zniesiecie ten czas i czy rozłąka nie będzie miała negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Rozumiemy Państwa obawy, dlatego zawsze będziemy mieli przygotowane słowa wsparcia i otuchy. Poniżej kilka rad, które ułatwią ten ciężki moment i sprawią, że dziecko będzie z radością przekraczało próg żłobka lub przedszkola i biegło do nowych przyjaciół:
- Zapoznaj dziecko z placówką – z entuzjazmem w głosie wytłumacz dziecku, gdzie idziecie. Zwracaj uwagę na same pozytywy – przyjazne ciocie, ogrom nowych zabawek i możliwość poznania nowych kolegów i koleżanek.
- Podczas pierwszych wizyt zachęcamy rodziców do oczekiwania w szatni. Ta prosta zmiana sprzyja skupieniu malucha na nowym otoczeniu i interakcjach z rówieśnikami, bez rozproszenia przez obecność rodzica w sali. Pomaga to dziecku w budowaniu poczucia niezależności i bezpieczeństwa, a także umożliwia rodzicom zaufanie naszym doświadczonym opiekunom.
- Wydłużaj czas pobytu stopniowo – jeśli możesz sobie na to pozwolić – zacznij od 1-1,5 godzinnych pobytów w placówce, potem rozciągnij je stopniowo do 4, a na końcu do 6 godzin. Idealnie jest, kiedy proces adaptacji trwa około tygodnia do dwóch tygodni. Po tym czasie możesz być niemal pewna, że maluch dzielnie zniesie pełnowymiarowy pobyt.
- Ulubiona zabawka – każda reguła ma wyjątki! Chociaż wiemy, że przynoszenie zabawek do żłobka lub przedszkola może rodzić konflikty wśród dzieci, pozwalamy na to w okresie adaptacji. Taki ‘osobisty’ pluszak czy samochodzik na pewno będzie pomocny w kryzysowych momentach tęsknoty.
- Mów dziecku, kiedy wrócisz – to bardzo istotna kwestia, dzięki której nie zawiedziesz zaufania dziecka. Staraj się jednak podawać odnośniki czasowe wg harmonogramu, np. „wrócę po obiadku”, „przyjdę po Ciebie po podwieczorku”.
- Pozytywnie wyrażaj się o placówce – podkreślaj tylko plusy pobytu podczas odprowadzania dziecka, nie skupiaj się na negatywnych aspektach. Mów „będziesz mógł zaśpiewać z ciocią nowe piosenki i zatańczyć z kolegami” zamiast „wiem, że będzie Ci smutno, ale mamusia musi iść do pracy”.
- Pewność siebie to Twoja siła – zachowanie dzieci to często kalka zachowania rodziców – pamiętaj o tej zasadzie. Nawet jeśli łzy cisną Ci się do oczu, a twarz jest czerwona od nadmiaru emocji – patrz dziecku prosto w oczy i zachowaj pewny głos. Uśmiechaj się dużo.
- Poproś o pomoc – jeśli wiesz, że nie do końca potrafisz powstrzymać emocje podczas pożegnania z dzieckiem, niech ktoś inny spróbuje odprowadzać malca – partner, babcia, ciocia. Po okresie adaptacji, kiedy uśmiech na stałe zagości na twarzy dziecka, możecie powrócić do swoich rytuałów.
- Bądź w kontakcie z personelem – nie wstydź się pytać! Jesteśmy właśnie po to, aby odpowiadać na wszystkie Twoje pytania i rozwiewać wszelkie wątpliwości. Rozumiemy, że w okresie adaptacji, jesteś szczególnie ciekawa, co działo się z Twoim dzieckiem podczas pobytu w placówce.
- Żegnaj się krótko – nie przeciągaj pożegnań. Postaraj się szybko przebrać dziecko i odprowadzić je do sali, dając jednego buziaka na pożegnanie. Długie przytulanie, głaskanie – to może tylko zwiększyć niepokój dziecka.